Všetko čo potrebujete vedieť o nádche

mar symbol

Všetko čo potrebujete vedieť o nádche

Čo je nádcha? Nemôžete dýchať, máte plný nos, z očí vám tečú slzy a vreckovky pri posteli nestačia? A napriek tomu, že nos každú chvíľu fúkate už tak dlho, že jeho okolie je červené a podráždené, necítite žiadnu úľavu? Kto by nepoznal nádchu? Samotná nádcha nie je až takým vážnym ochorením, ale aj slabá nádcha dokáže skomplikovať život a pokaziť náladu.

Nádcha (rhinosinusitída) je ľudový názov pre zápal sliznice nosa. Ide o najčastejšie ochorenie horných dýchacích ciest.

Až v 90% prípadov ju spôsobuje vírusová infekcia. V ostatných prípadoch sú jej pôvodcami alergény a baktérie. Je teda bežným „sprievodcom“ infekcií dýchacích ciest a treba však zdôrazniť, že ide o infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou – pri kýchaní, kašli, zriedkavejšie priamym kontaktom. Ak teda máme vo svojom okolí človeka s nádchou je pravdepodobné, že pri nedostatočnej ochrane ju dostaneme aj my. Dôležité je preto nielen sa infekciám brániť, ale udržiavať náš nos v dobrej kondícii.

Medzi hlavné príznaky nádchy patria:

Nádcha predstavuje pre naše telo ďalšiu hrozbu aj v tom, že sťažené nosné dýchanie vymeníme za dýchanie ústami, chýba „nosný filter“ a studený vzduch, choroboplodné zárodky či rôzne pele, ktoré sa v ňom nachádzajú sa cez ústa ľahšie dostávajú dýchacích ciest a spôsobujú ďalšie nepríjemné infekcie. Preto je už pri prvých náznakoch nádchy dôležité začať s liečbou a spriechodniť dýchacie cesty, aby sme opäť mohli začať dýchať nosom.

Chcete vedieť, ku ktorému moru
pošle Váš nos mar rhino®?

mar symbol
Áno