Nie je nádcha ako nádcha – typy nádchy

mar symbol

Nie je nádcha ako nádcha – typy nádchy

Existuje niekoľko typov nádchy. Podľa dĺžky ochorenia sa najčastejšie nádcha rozlišuje na akútnu a chronickú.

Akútna nádcha sa začína náhle a vyvoláva ju vírusové ochorenie. Prejavuje sa zhoršením dýchania cez nos, zvýšeným výtokom z nosa, pocitom svrbenia, šteklenia, kýchaním, oslabením až stratou čuchu a prípadne aj zápalom (sčervenaním) očných spojiviek. Akútna nádcha prebieha zvyčajne bez zvýšenej teploty. Akútna nádcha môže byť aj počiatočným štádiom iných ochorení dýchacích ciest (napríklad chrípka). Inkubačná doba nádchy je pomerne krátka a trvá 12 hodín až do 3 dní. Ochorenie obvykle trvá 7 - 10 dní.

Chronická nádcha býva vyvolávaná napríklad alergénmi alebo vplyvom dlhodobého vystavenia sa toxickému prostrediu. Charakterizuje ju sťažené dýchanie cez nos, hlienový, málokedy hnisavý výtok, prejavujúci sa hlavne zatekaním do nosohltana, zmenou hlasu – zatvorená rinofónia a celkový pokles výkonnosti. Sekrét z nosa sa môže meniť na príškvarky (sliznica je bolestivá, pocit suchého nosa), objaviť sa môžu bolesti hlavy, suchosť v ústach (najmä v noci), dokonca zmenený čuch. Chronická nádcha môže vzniknúť aj ako následok nedostatočne preliečenej akútnej nádchy v minulosti. O chronickej nádche hovoríme vtedy ak trvá viac ako 3 týždne.

Okrem toho poznáme aj epizodickú nádchu, ktorá vzniká vplyvom nešpecifických faktorov, ako sú napríklad zmena teploty vzduchu, cigaretový dym, telesná námaha alebo dráždivé látky v ovzduší.

Z hľadiska pôvodcu ochorenia rozlišujeme nádchu infekčnú, alergickú a vazomotorickú.

Infekčnú nádchu sprevádza pocit škriabania v nose a v hltane, výtok z nosa, sťažené dýchanie cez nos, oslabenie až strata čuchu, slzenie, opuch a prekrvenie nosovej sliznice. Pri infekčnej nádche obvykle dochádza aj k iným prejavom prechladnutia a chrípky ako sú horúčka, celková slabosť, kašeľ.

Pri alergickej nádche býva priebeh pri nástupe podobný akútnej infekčnej nádche. Najviac býva prítomné svrbenie v nose, sťažené dýchanie cez nos, vodnatý výtok z nosa, záchvaty kýchania, slzenie, opuch mihalníc, svetloplachosť, zhoršenie až úplná strata čuchu. Pri pretrvávajúcej nádche ustupujú do pozadia búrlivé akútne prejavy a zvýrazňuje sa nepriechodnosť nosa, a tým nemožnosť dýchania cez nos. Býva oslabený býva aj čuch. Alergická nádcha môže byť sezónna (prejavuje sa len počas výskytu sezónnych alergénov ako napr. pele tráv a stromov) alebo celoročná (je spôsobená alergénmi vyskytujúcimi sa celoročne, ako sú napríklad roztoče a ich produkty, plesne, perie, srsť zvierat.

Vazomotorická nádcha je charakteristická veľmi vysokou sekréciou vyvolanou napr. cigaretovým dymom, zmenou teploty alebo inými mechanickými alebo chemickými vplyvmi. Objavuje sa celoročne, obvykle záchvatovito náhlym kýchaním a vodnatým sekrétom z nosa (napr. pri prechode zo studeného počasia do vnútra a podobne). Presná príčina tejto nádchy nie je známa.

Chcete vedieť, ku ktorému moru
pošle Váš nos mar rhino®?

mar symbol
Áno