Najčastejšie mýty o nádche

mar symbol

Najčastejšie mýty o nádche

Nádcha nie je choroba

Omyl. Aj keď je nádcha častým sprievodným javom niektorých, najmä infekčných ochorení, ide o samostatné ochorenie. Nádcha alebo odborne rinitída (z gréckych slov rhinos = nos a koncovky -itis = zápal) je zápalové ochorenie sliznice nosa často spojené so zápalom prínosových dutín. Môže mať viacero príčin a podľa nich aj hovoríme o viacerých typoch nádchy (infekčná, alergická, lieková, vazomotorická a i.).

Nádcha nie je vážne ochorenie, nevadí, keď s ňou budete chodiť medzi ľudí

Omyl. Nádcha sa prenáša kvapôčkovou infekciou a najmä v prvých troch dňoch môžete nakaziť veľa ľudí vo svojom okolí. Lepšie je preto nádchu liečiť. Stála izbová teplota, dostatok tekutín a telesný aj duševný odpočinok, účinné prípravky na nádchu naštartujú obranné mechanizmy, a tým pomôžu pri liečbe. Navyše pokoj Vám pomôže vyhnúť sa možným komplikáciám v podobe závažnejších ochorení.

Neliečená nádcha trvá týždeň, liečená 7 dní

Omyl. Ak hovoríme o infekčnej nádche, trvá naozaj asi týždeň. Je najčastejšie spôsobená infekciou vyvolanou vírusmi, zriedkavejšie inými mikroorganizmami. Ide teda o ochorenie, s ktorým sa musí „popasovať“ náš imunitný systém za pomoci vhodných liečiv. Bez liečenia sa môže infekčná nádcha skomplikovať. Narušená nosná sliznica a vyčerpaný imunitný systém nebude vedieť odpovedať na ďalšie infekčné hrozby a môže sa vyvinúť zápal v iných častiach dýchacích ciest. Takisto neinfekčná, alergická nádcha je častým prvým krokom k neskoršiemu alergickému postihnutiu dolných dýchacích ciest a vzniká astma. Takže nádcha si, nielen pre svoj nepríjemný priebeh, zaslúži našu pozornosť.

Všetko, čo môžete pri nádche robiť, je čakať, kým prejde

Omyl. Nádcha spôsobuje opuch nosovej sliznice. Usilovné siakanie a ničnerobenie ju nevyrieši. Omnoho účinnejšie je použiť nosový sprej, ktorý obsahuje liečivá. Tie dokážu opuch zmierniť. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu.

Spreje do nosa nezaberajú, neoplatí sa ich používať

Omyl. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu. Liečivo obsiahnuté v nosových sprejoch uvoľní upchatý nos a pomôže vám lepšie dýchať a spať. Pomocné látky obsiahnuté v niektorých nosových sprejoch alebo nosových kvapkách majú navyše na nosovú sliznicu ďalšie pozitívne účinky (napr. regenerácia, zvlhčenie).

Všetky prípravky na liečbu nádchy majú rovnaký účinok

Omyl. V liečbe nádchy existuje viacero možností. Tou najčastejšou je podávanie známych kvapiek či sprejov do nosa s obsahom dekongestív, teda látok zmierňujúcich opuch nosnej sliznice. Existuje veľké množstvo takýchto prípravkov, s rôznym zložením, obsahom ďalších (napr. konzervačných) látok a teda aj rôznym účinkom. K dispozícii je tiež viacero sprejov s obsahom minerálnych resp. morských vôd. Tu poznáme dva základné typy – izotonické a hypertonické prípravky, každý z nich je určený na niečo iné. Navyše, v liečbe nádchy sa používajú aj celkovo podávané látky, ktoré sú napríklad súčasťou kombinovaných prípravkov určených na liečbu chrípky a chorôb z prechladnutia, a tie už určite nie sú pre každého.

Nosné kvapky a spreje môžem používať koľko chcem

Omyl. Užívanie tzv. dekongestív je odporúčané na maximálne 7 po sebe idúcich dní u dospelých, u detí iba 5 po sebe idúcich dní. Je to preto, aby sa nepoškodila nosová sliznica a aby sa nevytvoril návyk. Nadmerným používaním týchto prípravkov si vyvíja organizmus na nosné kvapky a spreje toleranciu. Pacient používa lieky používať čoraz častejšie a pociťuje zoslabenie ich účinku. Dlhodobá aplikácia paradoxne vedie k úplne opačnej reakcii. Bez kvapiek má pacient neustále pocit plného nosa, keďže nosová sliznica je chronicky opuchnutá. Pretrvávajúci pocit upchatého nosa má tiež za následok zvyšovanie nervozity a podráždenosti. V prípade, že pacient nie je schopný vysadiť lieky, môže dôjsť až k strate čuchu a dokonca aj k poškodeniu nosovej priehradky. Výbornou náhradou za nosné spreje a kvapky je roztok morskej vody, ktorý je prírodnou cestou ako sa zbaviť závislosti. Jeho používanie je bezpečné a môže sa aplikovať tehotným a dojčiacim ženám a deťom.

Chcete vedieť, ku ktorému moru
pošle Váš nos mar rhino®?

mar symbol
Áno