Ako liečiť upchatý nos u detí?

mar symbol

Ako liečiť upchatý nos u detí?

Všetci dospelí vedia ako dokáže „obyčajná nádcha“ otráviť každodenné prežívanie. V prípade detí, ktoré si nevedia samé správne čistiť nos je aj obyčajná nádcha pre ne a ich rodičov často hotovou katastrofou. A nie výnimočnou. Vďaka pobytu v detských kolektívoch, kde sa vírusy kvapôčkovou infekciou ľahko prenášajú, je totiž u detí bežné, že na nádchu ochorejú aj 6-8 krát ročne. Dôvodom je aj fakt, že deti nemajú ešte dobre vybudovanú imunitu a sú pre choroboplodné patogény „ľahšou korisťou“.

Nosová sliznica dieťaťa plní významnú imunitnú funkciu. Nepoškodená zabraňuje prieniku patogénov hlbšie do dýchacích ciest. Pokiaľ však stráca túto svoju obrannú funkciu, vírusy prenikajú do nosovej sliznice, kde sa množia, nos sa stáva prekrvenejším, sliznica opúcha a tvorí väčšie množstvo hlienu, ktoré upcháva nos a tým znemožňuje plynulé dýchanie. Najúčinnejším spôsobom boja s nádchou u detí je pravidelné čistenie nosa dieťaťa a odstraňovanie hlienov v kombinácii s používaním účinných liečiv šetrných k detskému organizmu.

Zmierniť príznaky pomáhajú aj lieky vo forme nosových roztokových aerodisperzií s obsahom morskej vody a xylometazolínu, vďaka ktorému dochádza k sťahovaniu cievok nosovej sliznice a zmierneniu opuchu a prekrvenia nosovej sliznice, čím sa zároveň redukuje množstvo hlienu. Účinkujú až desať hodín a uvoľnením dýchania nosom môžu prispieť k pokojnému spánku nielen dieťaťa, ale aj jeho rodičov.

Aj keď sa zdá nádcha banálnym ochorením, u detí je jej liečba zvlášť dôležitá, pretože práve im hrozia pri nádche mnohé komplikácie. Neliečené infekcie horných dýchacích ciest vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik zápalových stavov v oblasti ucha. Príčinou je hlien nahromadený v nose, ktorý steká do dutín a Eustachovej trubice. U detí vedie sluchová trubica viac vodorovne ako u dospelých a zostáva neustále otvorená, preto sa do nej omnoho rýchlejšie dostanú nahromadené hlieny. Práve preto je dôležité okamžite začať liečbu spočívajúcu v zmiernení opuchu sliznice, čím sa nos uvoľní a hlieny sa odstránia.

Ako pomôcť dieťaťu s nádchou?

Chcete vedieť, ku ktorému moru
pošle Váš nos mar rhino®?

mar symbol
Áno