Ako dýchať naplno

mar symbol

Ako dýchať naplno

„Naozaj sa dýchať treba učiť?“, poviete si. Je pravda, že dýchame všetci, inak by sme ani nežili. Ale len niektorí z nás dýchajú naozaj správne a tak, aby svoje telo optimálne okysličili. Načo si teda treba dať pri dýchaní pozor?

blog dychanie 1

Vždy nosom

Mnoho ľudí má nesprávny návyk dýchať nielen nosom, ale aj ústami. Ústami sa vzduch do organizmu dostane tiež, ale iba nosová sliznica dokáže fungovať ako filter, ktorý vdýchnutý vzduch zvlhčí,očistí a až takto spracovaný ho pripraví na vstup do pľúc.

blog dychanie 2

S bránicou

Väčšina z nás dýcha do hrudníka. Pri efektívnom dýchaní by ale mala byť zapojená bránica, ktorá sa považuje za hlavný dýchací sval. A ako na to? Začnite pomalým hlbokým nádychom nosom a vzduch smerujte priamo do brucha. Potom zatiahnite brušné svaly a vzduch pomaly vydychujte cez zovreté pery. Dýchate správne, ak sa váš hrudník pri nádychu dvíha iba minimálne.

blog dychanie 3

Pomaly

Každodenné vypätie a stres spôsobujú, že naše dýchanie je príliš rýchle a plytké. Náš organizmus tým ukracujeme o dôkladné okysličenie,čo nepriaznivo ovplyvňuje mnohé biologické funkcie a celkovú telesnú pohodu. Dýchanie je optimálne, ak sa za minútu nadýchneme maximálne 6 až 12-krát.

blog dychanie 4

Rytmicky

Rytmické dýchanie má tiež svoje opodstatnenie. Nezriedka totiž dych podvedome zadržiavame alebo naopak dýchame príliš rýchlo. Snažme sa stresové situácie namiesto toho predýchať pokojnými a rytmickými vdychmi a výdychmi cez nos. Dodržiavanie pravidelného rytmu dýchania bude mať blahodarný vplyv nielen na naše fyzické zdravie, ale aj mentálnu pohodu.

blog dychanie 5

Potichu

Čím tichšie a nenápadnejšie naše dýchanie je, tým lepšie. Správne dýchanie by nemalo byť príliš hlasné, prerušované hlbokými vzdychmi alebo sprevádzané nočným chrápaním. Hlasité dýchanie môže v niektorých prípadoch naznačovať aj zdravotné problémy.

Chcete vedieť, ku ktorému moru
pošle Váš nos mar rhino®?

mar symbol
Áno